ja-cpanel-top


«Нічого я не хочу»: як позбутися від депресії

Навколишній світ забарвлюється в сірий колір, ніщо і ніхто не тішить, постійно хочеться спати, скаржитися, лаятися і прогнати всіх геть з свого життя, при цьому нарікаючи на самотність. Такий стан ми зазвичай називаємо депресією. Однак частіше виявляється, що причиною поганого настрою стають перевтома або тимчасова смуток. Справжня депресія - дійсно страшний «звір», тому боротися з станами, здатними до неї призвести, треба будь-якими способами. Які з них можуть її викликати? Можливо визначити її ознаки і як позбутися депресії? Автор розбиралася lady.mail.ru Олександра Дудкіна, а допомагала їй у цьому наш експерт - психолог, гештальт-терапевт Тетяна Гавриляк.

Переживаючи тимчасові труднощі на роботі і в особистому житті і творчості, ми говоримо: «У мене депресняк». Це слово настільки міцно увійшло в наш побут, що стало синонімом будь-який, умовно кажучи, нудьги. З одного боку, це зручно - є виправдання для ліні, можливість втекти від вирішення проблем, залягти на дно і вимагати до себе жалості. Який попит з хворої людини? З іншого - небезпечно. Наївне і безтурботне ставлення до серйозного захворювання запросто призведе до того, що ви його дійсно випустите з уваги, якщо така напасть дійсно станеться. Стан занепаду сил і дратівливості ви можете помітити у себе самостійно, але не так-то просто поставити собі діагноз. До того ж більш дивний набір симптомів важко відшукати. Як правило, депресією ми називаємо, коли у нас:

  •  постійна втома. Серед живуть у сучасному ритмі людей мало хто не поскаржиться на перевантаження на роботі і відсутність часу на відпочинок;
  •  проблеми зі сном. Недосип у будні і мляві спроби витримувати режим на вихідних - це «наше все»;
  •  невміння радіти життю або «негатив» (теж модне слівце). Так, у житті досить приводів для смутку, важко постійно перебувати на підйомі;
  •  критичне ставлення до себе і людям. Можна подумати, ми впевнені, що все і завжди має рухатися по заздалегідь розписаним планом. 

Все вищеперелічене дійсно властиво страждають від депресії людям, але якщо б ми визначали її тільки за цими ознаками, відправитися на санаторне лікування з антидепресантами довелося б більшої частини населення мегаполісів і багатьом жителям менш великих міст і сіл. Варто?

Коментар психолога: «Депресія як клінічне захворювання характеризується зниженням трьох видів активності, які людина не може контролювати свідомо. Це секс, сон і апетит. Якщо всі ці чинники є в наявності протягом довгого часу і поєднуються з пригніченим станом і зниженням тонусу - можна підозрювати депресію. Також вона може бути і на фоні досить високої активності людини, коли він показушно веселиться, змушує себе щось робити, але це не приносить радості. Ознаками можуть бути неадекватні реакції, несподівана веселість без причини і різкі перепади настрою. Багато називають депресією хронічну незадоволеність життям, короткочасне зниження активності або процес проживання горя або втрати. Але це все до неї не відноситься і не має зазначених вище ознак».

На думку фахівців, кожній людині необхідно періодично саме сумувати. Щоб негативні емоції не накопичувалися, їм потрібно давати вихід. Дозований негатив навіть корисний для душевної рівноваги. Однак у нормі апатія все-таки повинна змінитися підйомом сил, якщо цього не трапляється, варто задуматися про більш серйозному відношенні до тривалої депресії.

Диму без вогню, звичайно, не буває. Може бути, лікуватися вам ще й не пора, але якщо ви вже ставите собі питання: «як позбутися депресії?», отже, проблеми є. Щоб зрозуміти, наскільки серйозні, можна спробувати розібратися, чи були у вас серйозні приводи «заразитися» цією загадковою недугою. Іншими словами, звідки що взялося?

Коментар психолога: «Депресія викликається впливом стресу. Іноді внутрішніми факторами: порушенням роботи гормональної системи, психічними розладами. Або зовнішніми причинами, які створюють тривалий дискомфорт. Причин може бути безліч, це і хронічна перевтома, і психологічні травми, у тому числі давні, проявилися заново, і психологічне вигорання».

Якщо ви вчасно схаменулися, усвідомивши, що перевтома і безрадісний погляд на життя стали регулярними і з цим треба щось робити, то ви справжній везунчик. Вважається, що перші півроку людина сама здатна вийти з цього стану, далі ж все набагато складніше і без допомоги психотерапевта не обійтися.

На питання «як позбутися депресії самостійно?» точної відповіді немає. Але є загальні правила, з допомогою яких можна самостійно позбавитися від підвищеної стомлюваності, дратівливості, а також втрати інтересу до всього, що раніше приносило задоволення і радість.

1. Не вимагайте від себе занадто багато.

Ставши перфекціоністами, ми починаємо вимагати від себе іноді щось зовсім надприродне. Складаючи апріорі нездійсненні списки справ і цілей на день, тиждень і місяць, ми заганяємо себе в кут. У нас створюється відчуття, що ми не дотягуємо до планки, яку самі ж і поставили собі. З-за цього - занепад сил, небажання що-небудь робити («Все одно у мене нічого не виходить») і, як наслідок, вічно сумний, замучений, а часом і відсутній погляд.

2. Відволікайтеся.

Погодьтеся, набагато легше думати про щось погане, заново переживати в голові одні і ті ж неприємні ситуації, коли по-справжньому нічим не зайнятий. Неробство взагалі ідеальний грунт для «розмноження депресивних бактерій». Спілкуйтеся, не залишайтеся на самоті, не замикайтеся, знаходите собі хобі до душі - загалом, набирайтеся позитивних вражень

3. Правильно харчуйтеся.

Мова в даному випадку піде не про якихось спеціалізованих дієтах, які мають на меті за тиждень чудесним чином позбавити вас від пригніченого стану. Ми поговоримо про необхідність вживання в їжу продуктів, багатих вітамінами, а також здатних допомогти вашому організму у виробленні серотоніну - всім відомого «гормону щастя». Чудова і корисна альтернатива: зелений салат, соковиті фрукти, морепродукти, печінка, вівсянка, чорнослив, курага. Почавши з правильного харчування, ви не тільки оздоровите свій організм, але й зміцните нервову систему.

4. Займіться спортом.

Зміцнюючи м'язи, роблячи тіло красивим і рельєфним, заняття фізичною культурою надають нам впевненості в собі, підвищують життєвий тонус, приносять задоволення за рахунок викиду ендорфінів у кров - ще одного так званого гормону радості. Якщо ви хочете знати, як позбутися від тривоги, цей спосіб для вас. Після інтенсивних занять спортом тривожні думки відступають, звільняючи місце для приємної втоми, відчуття задоволеності собою і своїм тілом, бажання рухатися далі.

5. Зрозумійте причини.

Деякі здатні впоратися з апатією, тільки розібравшись у витоках її виникнення. Саме це і пропонується вам зробити. Проаналізуйте ситуацію, зрозумійте, що саме вас пригнічує, в який момент з'явилося це роздратування, байдужість, пригнічений стан. Поглянувши на ситуацію під іншим кутом, переосмисливши її, ви будете здатні звільнитися від негативних емоцій, не дають спокійно жити.

Коментар психолога: «При депресії важливо усунути стресовий фактор. Якщо це зробити неможливо, треба влаштувати стрес більш сильний, наприклад, стрибнути з парашутом. Це допоможе змінити гормональний фон і тимчасово поліпшити стан, щоб з'явилися сили на лікування і роботу над собою. Дійсно допомагають фізичні навантаження, бажано статичні або одноманітні. Це може бути йога, пілатес, довга спокійна ходьба. А ось інтенсивний спорт скоріше погіршить стан. Також важливо не залишатися на самоті надовго, не ізолюватися, але при цьому не навантажувати себе спілкуванням з великою кількістю людей одночасно».

Всім відома фраза говорить: «Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих». До «утопанию» в депресивному стані це відноситься повною мірою. «Справи сердечні» лікуються так само, як і проблеми з фізичним здоров'ям: правильним харчуванням, дбайливим ставленням до свого тіла, емоціям, турботою про себе і усвідомленням причин. Будьте уважні до себе, не сподівайтеся на «авось» і ні в якому разі не закривайте очі на свої проблеми - їх рішення сьогодні, можливо, позбавить вас від серйозних переживань завтра.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Ви знаходитесь тут Любов та секс Відносини «Нічого я не хочу»: як позбутися від депресії